Реалізація Концепції національно-патріотичного виховання молоді через музейну педагогіку

У червні 2022 року Міністерством освіти і науки була затверджена Концепція національно-патріотичного виховання в системі освіти України та заходи щодо її реалізації до 2025 року. Цим документом визначено стратегію цілеспрямованого процесу виховання дітей та молоді.

В умовах російсько-української війни національно-патріотичне виховання підростаючого покоління відіграє важливу роль, яке ґрунтується на знанні історичного минулого краю, його культурної спадщини.
Потужним засобом патріотичного виховання молоді є музеї закладів освіти. Музей є центром навчально-виховної роботи загалом, і краєзнавчої роботи зокрема, він допомагає встановленню зв’язків між навчальною і позакласною роботою.

Аналізуючи діяльність музеїв закладів освіти, слід зауважити, що вони є однією зі складових освітнього процесу. Вони є джерелом знань, місцем спілкування, що дозволяє зробити освітній процес пізнавальним, активним й змістовним. Тому вони повинні стати альтернативним освітнім діалоговим простором. Адже, музей як навчальна платформа, має багато переваг.

Патріотичне виховання має бути стрижнем усієї освітньої і виховної роботи, оскільки ми повинні виховати особистість, яка має почуття гордості за свою державу, сумлінно виконує громадянські обов’язки, усвідомлює соціальні проблеми Батьківщини та українського народу. Будуть змінюватися часи, заклад освіти вирішуватиме нові завдання, проте актуальною є і буде одна проблема – виховання громадянина України, який цінує минуле і буде гідно творити майбутнє.

Національно-патріотичне виховання підростаючого покоління – проблема загальнонаціонального масштабу і найважливіший напрям діяльності закладу освіти в сучасних умовах. Тому є актуальним обговорення й представлення нових шляхів, форм та методів його ефективної реалізації через музейну педагогіку.

Перед музеями постає першочергове завдання донести до юного покоління осмислення подій, що відбуваються в нашій країні, при цьому враховуючи вікові відмінності та психологічні аспекти. Наразі в закладах освіти серед учнів є багато переселенців з окупованих територій, які на свої власні очі бачили жахіття війни і яким потрібно донести доказово й переконливо інформацію про події минулого, формуючи при цьому всебічно освічену особистість.

Під час російсько-української війни актуальним також є організація збирання та поширення інформації про героїчні вчинки українських військовослужбовців, волонтерів та інших громадян, які зробили та продовжують робити значний внесок у зміцнення обороноздатності України. Героїчні і водночас трагічні події останнього часу спонукають до оновлення експозицій музеїв, зокрема щодо інформації про учасників бойових дій та волонтерів, земляків та колишніх випускників закладу, які захищали і нині захищають незалежність України.

Російські спецслужби та ЗМІ ведуть проти українського народу інформаційну кампанію, однією із завдань якої є нівелювання нашої національної ідентичності як головного світоглядного чинника спротиву експансії. Саме тому формування україноорієнтованих цінностей у молодого покоління є нагальним завданням музеїв та системи освіти України в цілому.

З метою удосконалення діяльності музеїв у закладах професійної (професійно-технічної) освіти, підвищення їх ролі у освітньому та виховному процесі, забезпечення методичного супроводу діяльності музеїв та для використання в роботі пропонуємо збірник матеріалів Міжнародного круглого столу «Музейна педагогіка в умовах воєнного стану», м. Київ, 26 травня 2022 р. / за наук. ред. С.Довгого.

Збірник матеріалів Міжнародного круглого столу «Музейна педагогіка в умовах воєнного стану»,
м. Київ, 26 травня 2022 р. / за наук. ред. С.Довгого.